Puzsér: A nyugati gondolkodás ok-okozati. A keleti gondolkodás ezzel szemben analógiás, vagyis mellérendelő. Ott a jelenségek nem egymásból következnek, hanem egyetlen közös forrásból. A kollektív tudattalan fogalmát Carl Gustav Jung alkotta meg. Ő állapította meg, hogy a még eszünkbe nem jutott dolgok is vannak – a tudat alatt. Csakhogy nem az egyéni, hanem a kollektív tudat alatt. Nem olyan rég még a kollektív tudat is egy nagyon elvont fogalom volt, aztán jött az internet, és kézzelfoghatóvá vált. Mindannyiunk közös tudása összeadódik. Ennek formája korábban a könyvtár volt, ma az internet. A kollektív tudattalan már egy misztikusabb fogalom, de az is létezik. Minden, amit még nem találtunk ki, a kollektív tudattalanban van. Nem csak egyénileg gondolkodunk, van egy közös gondolkodásunk is. Amikor valakinek felvetődik az agyában egy gondolat, szinte biztos, hogy azzal párhuzamosan valahol máshol, más embernek az agyában is felötlik ugyanaz a gondolat – mert a kollektív eszme így működik: feltör különböző helyeken. Tegyük fel, hogy a vízszint a tudat és a tudattalan határa. Kihúzod a dugót a kádból – a vízszint ereszkedik. Ami a víz alatt volt, különböző pontokon egyidejűleg emelkedik ki a víz alól. Mindazok, amelyek felbukkannak, nem következnek egymásból. Szó sincs arról, hogy egyik okozná a másikat, egyik ember a másiktól ellopta volna ezt vagy azt az ötletet. Egyidejűleg jut eszükbe, mert a közös szellem eljutott odáig. Ez pedig azt feltételezi, hogy annak, ami eszükbe jut, már lennie kellett azelőtt, hogy eszükbe jutott. Valahol már volt. Itt ér véget a tudomány – ezért lett Jung vallásos. Freudtól ez még nagyon távol állt. Freud alkotta meg a tudattalan fogalmát. Amit Freud megalkotott az egyénre vonatkozóan, azt Jung kiterjesztette az Istenre.
FAM: Freud azért sokaktól átvett sok mindent. Mindenki azt hiszi, hogy mindent ő talált ki, holott ő inkább szintetizált.
Forrás: Puzsér Róbert és Farkas Attila Márton: Apu azért iszik, mert te sírsz! c. könyv, Az egy Isten születése c. fejezet
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése