Shepard szerint nem egy egyedi élmény és egy egyedi idegrendszeri leképezési folyamat között kell strukturális megfelelést keresni, hanem a környezeti elemek, azaz ingerek egymás közötti viszonya és az élmények egymás közötti viszonya között. Eszerint a hasonlóság nem az egyedi élmények és az idegrendszeri folyamatok között áll fenn, hanem reprezentációs rendszerek között. Shepard ezt a leképezést mutatja be kísérleteiben.
Egyik ilyen kísérletében, amelyet az 1960-as évek amerikai diákjaival készített, a személyeknek az Egyesült Államok tagállamainak hasonlóságait kellett megítélniük. Az egyik esetben csak a nevek alapján, mintha európaiaknak azt mondanánk, hogy mennyire hasonlít Csehország, Dánia, Magyarország, Olaszország formája, és nem lenne hozzá térkép. A másik esetben pedig a kézben tartott térképek hasonlóságát kellett megítélni. Kiderült, hogy az elnevezések alapján az emberek ugyanúgy reprezentálják az államokat, mintha a térképen látnák. Az elnevezések és a tényleges térkép alapján készült rendszer szinte ugyanaz, ami arra utal, hogy a nevek alapján előhívott belső képek és a tárgyak rendszere izomorf.
Megjegyzés: Később aztán Shepard ezt terjeszti ki a mentális rotáció elméletére.
Forrás: A határok Átlépése c. könyv, Pléh Csaba: A látvány egészlegessége és az izomorfizmus fogalma a pszichológia történetében c. tanulmány
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése